Bóle pleców i karku, jak się ich pozbyć?
Powodów bóli kręgosłupa jest tak wiele, że wskazanie dokładnej przyczyny bez konsultacji lekarskiej jest praktycznie niemożliwe. Jeśli problem nie jest przewlekły, a dopiero się pojawił, możemy jednak próbować samodzielnie z nim walczyć. Uczulamy jednak, nigdy nie zastępujcie lekarza poradami z Internetu!
Rehabilitacja
Pojawienie się dyskomfortu może być spowodowane nieprawidłową postawą przy komputerze, nadmiernym wysiłkiem fizycznym, wadą postawy, nieprawidłowym materacem, nadmiernym napięciem mięśniowym, a nawet problemami neurologicznymi. W większości przypadków konieczna jest jednak fizjoterapia. Legnica posiada nawet specjalistyczny gabinet terapii kręgosłupa. Profesjonalny terapeuta może pomóc nam na wiele sposobów, szczególnie przy rwie kulszowej lub dyskopatii. Przy poważniejszych schorzeniach pamiętajmy jednak o wcześniejszej konsultacji zabiegów z lekarzem prowadzącym.
Terapia alternatywna
Jeśli prowadzimy leczenie lub rehabilitację, zawsze możemy pokusić się o dołożenie do terapii metod alternatywnych. Z pewnością nie zaszkodzą, a mogą okazać się niezwykle pomocne. Nie dajmy się jednak oszukać i wybierajmy te pewne, takie jak akupunktura. Łódź, Warszawa, czy Wrocław, nie istotne, w każdym większym mieście znajdziemy renomowany gabinet specjalizujący się w tej chińskiej terapii. Wbrew obiegowej opinii stymulacja punktów akupresury jest bezbolesna. Warto spróbować, ponieważ może znacznie złagodzić ból i pomóc w leczeniu większości schorzeń ortopedycznych.
Akcesoria w trosce o kręgosłup
Warto zainteresować się drobiazgami, które zniwelują problemy postawy i pomogą zachować prawidłową pozycję. Mata masująca shiatsu pomoże rozluźnić kręgosłup w trakcie długiej jazdy samochodem. Można zastosować ją też przy pracy biurowej, trzeba tylko zadbać o odpowiedni, zdrowy dla pleców, fotel. Jeśli sporo chodzimy lub pracujemy w pozycji wymuszonej, warto rozważyć obuwie medyczne, stosowane przez lekarzy i pielęgniarki. Jest ono wyprofilowane tak, by równomiernie rozkładać ciężar ciała i nie pogłębiać wad postawy. Już samo zastosowanie medycznych wkładek do butów może mieć zbawienny wpływ na nasze nogi i kręgosłup.
Wszystkie z przedstawionych opcji zdecydowanie warto rozważyć, nie próbujmy jednak wmawiać sobie, że zastąpią one wizytę u lekarza. Ma to być jedynie dopełnienie, dodatek. Każda ingerencja w zaplanowaną terapię powinna być bezapelacyjnie skonsultowana ze specjalistą.