CZY MIÓD JEST WEGAŃSKI?
Miód ma bardzo dużo właściwości zdrowotnych, jednak uzyskiwanie nie tylko go, ale i innych podobnych produktów pszczelich takich jak wosk, pyłek, a także kit budzi wiele kontrowersji wśród osób, które rozważają wykluczenie ze swojej diety produktów odzwierzęcych. Weganie wychodzą jednak z założenia, że miód pszczoły powinny produkować głównie dla siebie, nie dla człowieka, i nie powinno wykorzystywać się ich w tym zakresie. Warto to więc podkreślić: miód jest niewegański – bez względu na to, czy jest to miód gryczany, czy jakiekolwiek inne produkty pochodzenia pszczelego. Produkcja tych produktów na skalę przemysłową jest dla pszczół szkodliwa i niehumanitarna, ponieważ w wielkich gmachach i hurtowniach pszczoły zamykane są w małych pomieszczeniach i tunelach, gdzie kontroluje się nie tylko ich pracę, ale i przyrost. Kiedy w naturalnych warunkach o wszystkich pszczelich sprawach decyduje królowa, w niewoli na rzecz wielkich pasiek o losie pszczół decyduje człowiek.
MIÓD PRZYJAZDY WEGANOM
O każde zwierzę, w tym owady należy dbać; o pszczoły również, a może i nawet bardziej, ponieważ są gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Tak jak istnieją wspaniali pszczelarze dbający o pszczoły jak o własne dzieci i poświęcający im swój czas i energię, tak istnieją również domowe zastępniki miodu, na które warto zwrócić uwagę w przypadku trzymania się wegańskiego stylu życia. Zastępniki te oferuje niejedna hurtowania wegańska, jednak można je otrzymywać również w warunkach domowych, samodzielnie. Podobne do miodu właściwości zdrowotne, a także skład pełen witamin pozytywnie wpływających na organizm człowieka ma na przykład galaretka jabłkowa z cynamonem i imbirem. Można nią – jak miodem – smarować chleb lub dodawać ją do herbaty. Powstaje ona na bazie cukru. Podobnie zresztą można zastosować syrop z kwiatu czarnego bzu jako słodki dodatek do lemoniady. Jeżeli jednak tęsknimy za smakiem miodu, możemy zastanowić się nad zakupem miodu z mniszka lekarskiego, który miód przypomina nie tylko smakiem, ale i gęstością. Im słodszy, tym gęściejszy, ponieważ to właśnie cukier odpowiada za gęstość.
Pamiętajmy jednak, by nie mierzyć jednak wszystkich pasiek i pszczelarzy jedną miarą. Jeżeli mamy dostęp do miodu z pasiek, w których pszczelarze dbają o swoje pszczoły i nie nadużywają ich pracowitości, a miód w zamian za naprawdę przyjazne im warunki traktuje się jako delikatny barter, nie bojkotujmy miodu naturalnego. Jeżeli chcemy zadbać o miodną etykę, być może warto czasem wspomóc lokalną pasiekę.