Dlaczego warto się badać?
Wiele z nas unika szpitala jak ognia. Skądś pokutuje w nas przekonanie, że wizyta w gabinecie lekarskim to ostateczność. Nieuzasadniony strach i wstyd sprawia, że sami robimy sobie krzywdę. Lekarz jest przecież wyłącznie po to, by nam pomóc.
Profilaktyka to długie życie
Obecne w telewizji i Internecie kampanie społeczne nie biorą się znikąd. W zależności od naszego wieku powinniśmy regularnie kontrolować stan swojego zdrowia. Podstawą są coroczne badania krwi i moczu oraz regularne kontrole stomatologiczne. Odpowiednio wczesne wychwycenie drobnych odchyleń pozwala zapobiegać wielu poważnych chorobom, takim jak nadciśnienie, miażdżyca, problemy wątrobowe czy nadczynność tarczycy. Nawet niewielkie ubytki w uzębieniu mogą stanowić stały dopływ bakterii do krwiobiegu i na przestrzeni lat skutkować powstawaniem pozornie niezwiązanych z jamą ustną stanów zapalnych, a nawet nieodwracalnymi zmianami neurologicznymi.
Wyprzedź nowotwór
Profilaktyka jest też niezwykle ważna w zapobieganiu nowotworom. Osoby z dużą ilością znamion powinny przynajmniej raz w roku odwiedzać dermatologa. Ważne jest też okresowe przeprowadzanie badań USG. Wrocław ma wiele prywatnych klinik, w których możemy zbadać piersi, tarczycę, węzły chłonne, układ moczowy czy prostatę. Kobiety dodatkowo powinny corocznie poddawać się cytologii i badaniu ginekologicznemu. Większość nowotworów rozwija się bezobjawowo przez długie lata. Najważniejsze jest wczesne zdiagnozowanie, im wcześniej wykryjemy intruza w naszym ciele, tym większa szansa na wyleczenie. Nie od dziś wiadomo, że zawsze lepiej zapobiegać.
Nie bój się ginekologa
Wiele młodych kobiet wzbrania się przed wizytą u specjalisty od spraw płciowych, nic w tym dziwnego. Mężczyźni są pod tym względem jeszcze gorsi, mało który facet słyszał kiedykolwiek o istnieniu androloga, nie mówiąc już o udaniu się do niego na profilaktyczną wizytę. Jak się okazuje, zarówno kobiece, jak i męskie obawy są kompletnie nieuzasadnione. Badania okresowe u ginekologa nie są czymś nieprzyjemnym, nawet te inwazyjne. Zastosowanie narzędzi takich jak nowoczesna, jednorazowa sonda ginekologiczna minimalizuje dyskomfort i zapewnia pacjentce bezpieczeństwo.
Specjalista od spraw kobiecych może też pomóc w doborze nieinwazyjnej i skutecznej antykoncepcji. Istnieją bowiem metody mniej ryzykowne niż terapia hormonalna, mało kto jest jednak tego świadomy. Antykoncepcja barierowa, poprzez zastosowanie prawidłowo dobranego kapturka naszyjkowego lub diafragmy może być znacznie bezpieczniejsza i równie skuteczna. Stosowanie jej wymaga jednak wcześniejszej konsultacji z lekarzem.
Przedstawiliśmy tylko garść najpopularniejszych tematów związanych z ogólną profilaktyką zdrowotną. Jeśli zależy Ci na szczęśliwym i długim życiu, nie bój się badań. Nie zapominaj też o swoich bliskich, najwyższy czas wziąć za siebie odpowiedzialność.