Jak dbać o zęby, by były piękne i zdrowe?

Kto z nas nie chciałby chwalić się śnieżnobiałym, zdrowym uśmiechem? W reklamach czy telewizji widzimy, że białe, równe zęby to atrybut sukcesu, utożsamiany ze szczęściem i życiowym spełnieniem. Nie będziemy mogli się nim cieszyć, dopóki nie zaczniemy dbać o zęby. Ale... jak to robić?

Prawidłowe czyszczenie zębów w domu

Każdy z nas wie, że higiena jamy ustnej zaczyna się w domu. Choć regularne wizyty u dentysty (na przykład pozbywanie się kamienia) również potrafią pomóc, to jednak na nic się zdadzą, jeśli nie będziemy codziennie poświęcać chwili, by samodzielnie wyczyścić zęby. Przydadzą się nam do tego: nić dentystyczna do czyszczenia przestrzeni między zębami (od czego powinniśmy zacząć codzienny rytuał), naturalne pasty do zębów na odpowiednio dobranej i regularnie zmienianej szczoteczce – by wyczyścić zęby – oraz płyn do ust, wypłukać jamę ustną (czym rytuał kończymy). Stosowanie tych trzech punktów systematycznie może sprawić, że nasze zęby staną się zdecydowanie zdrowsze i bielsze.

Zęby a zdrowa dieta

Nie tylko codzienna pielęgnacja odpowiada za wygląd i stan naszych zębów, naprawdę spore znaczenie ma również zdrowe odżywianie. Ludzie często zapominają, że wiele chorób ma swój początek właśnie w jamie ustnej – z jej niedoczyszczenia i nieprawidłowej diety. Na nasze zęby niekorzystny wpływ mają produkty zawierające cukry proste (glukoza, fruktoza, sacharoza, maltoza). Natomiast zdrowe dla zębów są jabłka, ryby, sery i zielona herbata.

Ograniczać za to powinniśmy cukier, miód, słodycze, słodzone napoje, ale także napoje owocowe. Dlaczego? Nadużywanie ich może skończyć się nieprzyjemnie (leczenie kanałowe; Gdańsk czy Wrocław? Bez znaczenia). Z tego dość łatwo wywnioskować, że próchnicy sprzyja spożywanie produktów bogatych w węglowodany; znacznie większe znaczenie ma częstość ich spożywania niż ilość tych produktów. Możemy więc pozwalać sobie jednorazowo spożywać więcej cukrów niż jadać je w mniejszych ilościach, lecz regularnie. Do tego pamiętajmy, by nie myć zębów od razu po posiłku; najpierw ślina powinna wyregulować nam poziom pH w ustach, aby szczoteczka nie wtarła nam kwasów (na przykład z cytrusów) w szkliwo.

Na czystość naszych zębów negatywny również mają wpływ produkty takie jak kawa, papierosy, czerwone wino, jagody i inne "farbujące" owoce. Nie nadużywając ich (a papierosy całkowicie rzucając) możemy sprawić, że nasze zęby na pewno będą w lepszej kondycji, a przede wszystkim odzyskają blask.