Kilka powodów, dla których regularnie należy odwiedzać poradnię ginekologiczną

Większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że w celu utrzymania dobrego stanu zdrowia i równowagi hormonalnej powinnyśmy cyklicznie odwiedzać naszego ginekologa. Jednak czasem trudno nam zdobyć się na to, by przezwyciężyć wstyd i lęk przed zdiagnozowaniem choroby. Często zresztą podejrzewanej niesłusznie lub, co gorsza, przegapionej. Oto kilka powodów, dla których jeszcze nie warto ryzykować.

Im wcześniej, tym lepiej

Pierwsze badania najczęściej powinny mieć miejsce jeszcze w wieku nastoletnim. I chociaż nie mają one pełnego wymiaru, ginekolog nastawia psychicznie kobietę do tego, by regularnie o siebie dbała i nie stroniła od kolejnych wizyt. Udając się do ginekologa nawet w wieku późniejszym, zawsze możesz poprosić o tak zwaną wstępną rozmowę kierującą. Ginekolog wprowadzi Cię do systemu, zapyta o regularność miesiączki, przedstawi zabiegowe wyposażenie takie jak sonda ginekologiczna czy wziernik i opisze specyfikę swoich badań. Przy pierwszej wizycie nie musisz go podejmować, ale warto nastawić się psychicznie do kolejnych, ponieważ to od nich zależeć będzie Twoje zdrowie. Przynajmniej coroczne kontrole z większym prawdopodobieństwem ujawnią zmiany lub problemy, a wczesne ich wykrycie – uskutecznia leczenie.

Nieregularny i bolesny okres

To częsta przyczyna wizyty ginekologicznej, która niepokoi lub realnie sprawia ból. To przez niego nawet nieprzekonane i najbardziej wstydliwe kobiety decydują się na wizytę. Tymczasem nieregularny okres może być oznaką większego problemu zdrowotnego, ponadto da się temu zapobiec ingerencją hormonalną. Dziś tabletki lub inne metody regulacji hormonalnej zawierają znacznie mniej substancji hormonalnych, a ich wpływ na organizm przy odpowiednim dobraniu może mieć znaczenie wręcz marginalne. Jednocześnie poprawia nam to jakość życia w czasie menstruacji i nie tylko – szczególnie gdy planujemy założenie rodziny lub prowadzimy tak zwany kalendarzyk.

Antykoncepcja barierowa i nie tylko

Jeśli jesteś aktywna seksualnie i nie chcesz zajść w ciążę, wizyta u ginekologa powinna znaleźć się na Twojej liście. Antykoncepcja barierowa powinna zostać dopasowana do Ciebie przez specjalistę. To właśnie w gabinecie ginekologicznym możesz dowiedzieć się o różnych dostępnych metodach, ich wskaźnikach skuteczności i rodzaju zażywania, który najlepiej sprawdzi się w przypadku Twojego stylu życia. Jednocześnie przeprowadzona cytologia i inne proste badania pomogą Ci wykluczyć choroby zakaźne, a nawet raka. Przeprowadzane testy wysyłane są do laboratorium w celu zbadania pod kątem wielu nieprawidłowych wskaźników; mowa o takich, których nie da się wykryć inaczej. Dlatego tak ważne jest korzystanie z usług poradni ginekologicznej przynajmniej raz w roku lub częściej.