Poznaj swoje ciało i reaguj na jego sygnały
Znajomość siebie to podstawa. Pozwala ocenić stan swojego zdrowia, kontrolować następujące zmiany i zawczasu na nie reagować. Dzięki temu możemy uniknąć wielu przykrych niespodzianek, a także zyskać pewność siebie i zadbać o swoje zdrowie. Zacznij od dziś!
Obserwuj swój cykl
Nieregularne cykle miesiączkowe zdarzają się dość często, a ich przyczyną może być praktycznie wszystko; czasem wystarczy bardzo silny stres, zbyt intensywny trening, zmiana klimatu lub diety. Warto jednak zainteresować się tematem szerzej, ponieważ rozregulowanie cyklu ma podłoże hormonalne, a zbyt częste – może zwiastować poważną chorobę, na przykład zespół policystycznych jajników.
Przy rozregulowanych cyklach zdecydowanie trudniej jest też śledzić swoje dni płodne. Jeśli więc zastanawiasz się, jak wyznaczyć owulację przy nieregularnych cyklach – odpowiadamy: nie jest to takie trudne. Aby określić dni płodne, od najkrótszego cyklu odejmij 20 dni, a od najdłuższego – 11. W ten prosty sposób możesz wyliczyć, kiedy orientacyjnie wypadają dni płodne. Dla przykładu: jeśli Twój najkrótszy cykl do tej pory miał dni 27, a najdłuższy – 30, to Twoje dni płodne wypadają między 7. a 19. dniem (27 minus 20 i 30 minus 11). Pamiętaj jednak, że są to tylko ramy orientacyjne, zdecydowanie lepiej jest przyczynić się do tego, by uregulować swój cykl.
Bądź rozsądna! Metody antykoncepcji
Antykoncepcja polega na zablokowaniu zapłodnienia. To sprawia, że pary mogą świadomie kontrolować powiększenie swojej rodziny. W tzw. antykoncepcji hormonalnej (na przykład tabletki antykoncepcyjne, plastry czy hormonalna wkładka wewnątrzmaciczna) pacjentka przyjmuje znacznie wyższą dawkę hormonów. Skutecznie zapobiega to ciąży, a przy okazji reguluje cykl, więc nie trzeba już chociażby obliczać dni płodnych. Jednocześnie wszystkie metody antykoncepcji hormonalnej tworzą w organizmie kobiety niezdrową burzę hormonalną. To dlatego tabletki, plastry i wkładki przepisywane są pacjentkom przez wyspecjalizowanych lekarzy ginekologów po wstępnych badaniach i przeprowadzeniu wywiadu.
Nie unikaj lekarza
Nie tylko przy wyborze metody antykoncepcji czy pomocy w wyregulowaniu cykli każda z nas powinna regularnie odwiedzać ginekologa. Choć jesteś w stanie samodzielnie obliczyć dni płodne, badać swoje piersi i prowadzić kalendarzyk jako naturalną metodę antykoncepcji, nie jesteś w stanie chociażby przeprowadzić na sobie badania cytologicznego. Lekarz ginekolog, poddając Cię temu prostemu badaniu, może upewnić się, że szyjce macicy nie występują na przykład wczesne zmiany nowotworowe.
Dobry ginekolog jest w Twoim życiu zupełnie tak samo ważny jak dobry stomatolog (Gdańsk, Katowice, Rzeszów – nieważne, skąd jesteś, nawet w mniejszych miejscowościach dostęp do usług ginekologicznych jest naprawdę szeroki). Unikanie regularnych wizyt może skończyć się naprawdę nieciekawie; od stanów zapalnych, nadżerki, po torbiele – dokładnie tak jak w przypadku unikania dentysty, które po latach skończyć się może leczeniem kanałowym, a nawet wyrwaniem martwego zęba. A przecież znacznie lepiej jest zapobiegać niż leczyć, prawda?
Tylko systematyczne badania ginekologiczne pozwolą Ci stuprocentowo kontrolować stan swojego zdrowia. Jednocześnie nie zapominaj o tym, by samodzielnie badać swoje piersi i obserwować regularność cykli. Co możesz z tego mieć? Przede wszystkim spokój ducha i poczucie, że panujesz nad sytuacją. Poczujesz się znacznie bezpieczniej – gwarantujemy!