WPŁYW MIODU NA UZĘBIENIE – CZY MIÓD JEST LEPSZY NIŻ CUKIER?
Jak powszechnie wiadomo, miód to zdrowy odpowiednik białego cukru. Jeśli nie wyobrażasz sobie deseru słodkiego jedynie dzięki owocom, a kawa i herbata na gorzko są dla Ciebie nie do wypicia, sięgnij właśnie po miód. Każdy rodzaj miodu stanowi korzyść dla organizmu pod innym względem. Jak jednak miód wpływa na zęby? Czy sprzyja białemu i zdrowemu uśmiechowi?
MIÓD A ZDROWIE
Miód do naturalny i korzystny dla zdrowia słodzik. Wytwarzany w pasiece prawdziwy miód może pochodzić z akacji, gryki, lipy czy rzepaku. Przyjrzyjmy się pokrótce temu, na co wpływają konkretne gatunki.
- Miód akacjowy jest delikatny i słodki, idealny dla dzieci. Długo zachowuje płynną postać i przysługuje się organizmowi walczącemu z infekcjami bakteryjnymi. Ponadto oczyszcza układ moczowy.
- Miód gryczany szybko staje się gęsty. Jest ciemnobrązowy i czuć w nim charakterystyczną nutę gryki. Pomaga w chorobach układu krążenia oraz zwalcza niedobory żelaza.
- Miód leśny to hit dla miłośników leśnych aromatów. Poleca się go osobom chorującym na choroby serca i układu krążenia, zaburzenia trawienia, infekcje górnych dróg oddechowych.
- Miód lipowy jest idealny na przeziębienia, grypę i inne dolegliwości górnego układu oddechowego. Poprawia odporność ogólną.
Pamiętaj, że najlepszy jest oryginalny miód od pszczelarza – nieprzetworzony, czysty, świeży, pełny dobroczynnych składników.
MIÓD A ZĘBY
Choć miód jest doskonały dla zachowania zdrowia i przydaje się podczas niejednego zabiegu pielęgnacyjnego (można z niego wykonać m.in. peeling), niestety nie jest korzystny dla zębów. Dla stanu zdrowia zębów jest obojętne, czy spożywasz biały cukier, zawartą w owocach fruktozę, czy miód. Najgorzej działają na zęby te słodkie produkty, które mają kontakt z płytką nazębną najdłużej: słodkie napoje, cukierki, lizaki. Szkodliwe są też słodzone krówki i inne smakołyki przyklejające się do powierzchni, np. karmelowe.
Nie odmawiaj sobie drobnych przyjemności. Słodycze zjadaj w określonej porze dnia i w całości (nie dziel batonika na kęsy brane przez godzinę), a następnie myj zęby. Regularnie odwiedzaj dentystę. Dobry dentysta Gdańsk, Wrocław, Warszawa czy inne miasto powiadomi Cię o rozwijającej się próchnicy i dziurach. Da Ci również wskazówki dotyczące poprawnego szczotkowania i nitkowania zębów.
Dbaj zarówno o cały organizm, jak i każdą z jego części z osobna – również o zęby!