Zdrowe odżywianie dziecka jest ważne!

Odżywianie to ważny proces w życiu – organizm źle odżywiony również źle funkcjonuje. A skoro dostarczanie pokarmu jest aż tak istotne, warto zadbać, by wprowadzone zostało już od najmłodszych lat jako nawyk zdrowy. Kto powinien o to zadbać?

Zdrowy obowiązek rodziców i opiekunów

Stworzenie oraz zapewnienie dziecku odpowiednich warunków do prawidłowego wzrostu i rozwoju psychicznego oraz fizycznego jest obowiązkiem nas, dorosłych – rodziców, opiekunów, pedagogów. Prawidłowy sposób odżywiania dzieci w wieku szkolnym oraz wdrażanie zdrowych nawyków determinuje prawidłowy rozwój fizyczny, społeczny oraz umysłowy; są to nawyki chociażby do regularności posiłków i wysiłku fizycznego, ograniczenia słodyczy, odpowiednio dawkowane probiotyki naturalne i suplementy. To my, rodzice, mamy więc tak naprawdę ogromną możliwość wpłynąć na nawyki oraz poglądy naszego dziecka w obszarze zdrowego stylu życia. Czy warto?

Nieprzyjemne konsekwencje

Oczywiście, że tak! Niezdrowe nawyki żywieniowe mają poważne skutki. Są to: pomniejszona zdolność koncentracji, w tym aktywności na przykład na lekcjach, pogorszony nastrój i samopoczucie, pojawiające się bóle brzucha, głowy, problemy z uzębieniem (czego konsekwencjami są poszukiwania: dentysta dziecięcy Gdańsk lub inny), osłabienie i nasilające się nieprzyjemne, nienaturalne stany emocjonalne, np. rozdrażnienie czy pobudzenie, a przy tym zwiększone ryzyko urazu przez wydłużony czas reakcji w zabawie na podwórku. Wniosek? Jeżeli chcemy, by nasze dzieci były zdrowe, muszą zdrowo jeść.

Jeść zdrowo, czyli jak...?

Zadaniem rodziców jest przygotowywanie posiłków bogatych w składniki odżywcze, budulcowe witaminy i minerały (warzywa, owoce, produkty zbożowe, nabiał, orzechy). Jeżeli słodycze, węglowodany – to tylko w małych ilościach lub cukry (owoce, miód malinowy i tym podobne). Ważne, by dzieci mogły spożywać pełnoziarniste produkty zbożowe oraz by nie unikały nabiału (jogurt, kefir, mleko), pamiętajmy też o odpowiednim nawodnieniu.

Nie zapominajmy o głównej zasadzie zdrowego żywienia naszych dzieci – niech nie unikają drugiego śniadania w szkole. Powinniśmy zrobić wszystko co w naszej mocy, by uświadomić dziecko, jak istotny dla zdrowego trybu życia jest pierwszy i drugi posiłek.

I ruch.