Bolą Cię plecy? Strzyka Cię w kręgosłupie? Coś poradzimy!
Ból pleców pojawia się w wyniku różnych sytuacji. U jednych spowodowany jest pracą siedzącą, innym doskwiera z racji podnoszenia ciężkich przedmiotów, a nawet predyspozycji genetycznych. Kręgosłup boli niezależnie od wieku i płci – może to spotkać każdego. Jak radzić sobie z problemem? Poznaj kilka propozycji.
Leczenie bólu kręgosłupa – kiedy boli długo
Jeśli ból pleców pojawił się niedawno i jest to jednorazowy epizod, nie musisz jeszcze myśleć o leczeniu (ale obserwuj się!). Na leczenie bólu kręgosłupa powinny zdecydować się osoby, które nie są w stanie uniknąć sytuacji powodujących ból, bo wynika on z charakteru pracy bądź jest chroniczny. Dobra metoda terapii to np. chiropraktyka (terapia manualna). Jest bezpieczna dla pacjenta, nawet dla kobiety w ciąży. Nie polega na "łamaniu" osoby odczuwającej ból ani "strzelaniu z kości". Wręcz przeciwnie: jest delikatna i polega na dotyku odpowiednich miejsc.
Jeśli potrzebna Ci rehabilitacja Legnica, Wrocław, Poznań, Warszawa czy w jakimkolwiek innym mieście, koniecznie sprawdź ofertę gabinetów w internecie. Zanim umówisz się na wizytę, sprawdź opinie o specjaliście!
Fizjoterapia i masaże
Fizjoterapia (Rzeszów jest przykładowym miastem, w którym z niej skorzystasz) to skuteczny sposób walki z bólem pleców, jeśli umawiasz się na zabiegi regularnie. Możesz skorzystać z niej nieodpłatnie w ramach opieki NFZ (pamiętaj jednak o zdobyciu skierowania i kolejce oczekujących), a możesz prywatnie. Zalety i wady obu rozwiązań znasz.
Jeśli odczuwasz "zwykłe" bóle związane z przedźwiganiem się podczas przemeblowana lub masz zakwasy po intensywnych ćwiczeniach, przydać Ci się może jednorazowy masaż (Rzeszów to także miasto, w którym się na niego zapiszesz). Pamiętaj jednak, że przed seansem podpisujesz oświadczenie o braku przeciwwskazań!
Masaż w domu – rozwiązanie dla całej rodziny
Jeżeli bóle pleców dopadają Cię regularnie lub dostałeś wskazanie korzystania z masażu od lekarza, by zaoszczędzić pieniądze i czas, możesz się zdecydować na masaż w domu. Obejrzyj w internecie maty masujące, takie jak bardzo popularna mata masująca Shiatsu. W zależności od modelu możesz założyć ją na zwykły fotel do komputera. Sam określasz moc masażu za pomocą pilota.
Uwaga, aby uniknąć ryzyka zaszkodzenia sobie, stosuj się do zaleceń lekarza oraz instrukcji dołączonej do zakupionej maty!
Dbanie o pacjenta leżącego
Jeżeli Twój bliski z uwagi na chorobę i niemożność poruszania się dużo leży, pamiętaj, że ogromnie ważne są delikatne i regularne masaże partii ciała, na których spoczywa. Najczęściej są to właśnie plecy, które zaczynają go boleć. Wykorzystaj popularny żel na odleżyny lub olejek na odleżyny. Specyfiki pomagają w regeneracji i odbudowy skóry. Są wskazane zwłaszcza w ostrej fazie ran i odleżyn.
Pamiętaj, by zapobiegać, a leczyć dopiero w ostateczności!