JAK DBAĆ O ZDROWE ZĘBY?
Najczęściej dentystów odwiedzamy, kiedy jest już za późno – pojawia się ból zęba, ukruszenie, spore naddatki kamienia. Dlaczego nie odwiedzamy go regularnie, kontrolując stan naszych zębów? Odwiedziny u dentysty to jednak nie jedyny sposób, by zadbać o zęby. Co jeszcze powinniśmy robić?
ZDROWE ŻYCIE, ZDROWA ŻYWNOŚĆ, ZDROWE ZĘBY
Obecna stomatologia w znacznym stopniu skupia się na profilaktyce choroby próchnicowej i spełnianiu marzeń klientów o nie tyle zdrowych, co białych zębach. Rynek zalewają pasty wybielające, ścierające, dla palaczy, kawoszy i tego typu wynalazki. Żyjąc w przekonaniu, że nasze zęby są zdrowe – ponieważ nie bolą – dobieramy pastę, która nam odpowiada, i... myjemy zęby. Tyle. Spożywamy zdrową żywność, chcemy prowadzić aktywne, zdrowe życie, a zapominamy, jak ważne jest dbanie o zdrowe uzębienie. Faktycznie, skupia się ono również na unikaniu diety próchnicotwórczej, czyli bogatej w cukry, niszczące powierzchnię zębów. Jednak to, co powinniśmy robić przede wszystkim, to utrzymanie prawidłowej higieny, uwzględniające regularne i dokładne czyszczenie zębów, profilaktykę fluorową i... odwiedzanie gabinetów dentystycznych.
Nie do końca zrozumiałe jest, dlaczego tak bardzo unikamy gabinetów – dziś nie jest już to aż takim trudnym wyzwaniem, przecież w każdym mieście możemy znaleźć publiczny lub prywatny gabinet dentystyczny (Gdańsk, Gdynia, Sopot – w samym Trójmieście stomatologów jest tylu, że nie trzeba podróżować po całej Zatoce Gdańskiej w poszukiwaniu jednego z nich). Metody samego badania kontrolnego nie są bolesne, a przecież lepiej zapobiegać niż leczyć.
PRZYBORY HIGIENICZNE
Po konsultacjach dentystycznych możemy dowiedzieć się, jakie środki powinny być odpowiednie dla naszych zębów. Być może są one nadwrażliwe lub potrzebują szczególnej ochrony przed próchnicą? Dentysta wyjaśni, z czego jeszcze możemy korzystać. Czasem zwykła szczoteczka do zębów nie wystarczy, by oczyścić wszystkie miejsca w uzębieniu, dlatego zaleca się korzystanie z nitki, wykałaczki i szczoteczki międzyzębowej lub sonicznej oraz irygatora. Jednak niepoprawnie stosowane nitki zębowe niepoprawnie mogą skutkować uszkodzeniem przyzębia, dlatego najlepiej poprosić o instruktaż właśnie stomatologa.
PRZYKRE KONSEKWENCJE – LECZENIE KANAŁOWE I NIE TYLKO
Kiedy za późno udamy się do dentysty i okaże się, że zęby wymagają szybkiego leczenia, czekają nas przykre konsekwencje naszego zaniedbania. W najlepszym, bezbolesnym wypadku będzie to oczyszczenie zębów z kamienia, wypełnienie ubytków i wzmocnione zęba włóknem szklanym, a w mniej przyjemnym – leczenie kanałowe (Gdańsk, Kraków – duże miasta, ale i Wałbrzych czy Opole – mniejsze; gabinety specjalistyczne w całej Polsce dziś posiadają odpowiedni osprzęt do tego typu zabiegów, nie są one również aż tak skomplikowane, by wymagały obecności chirurga stomatologicznego). W najgorszym wypadku czeka nas usunięcie zaniedbanego zęba przez chirurga.
Tak więc wiesz już, jak ważne jest odpowiednie dbanie o stan swoich zębów. Nie bój się dentysty – jeżeli zainteresujesz się tematem dość wcześnie, może się okazać, że Twoja obecność w gabinecie będzie jedynie rutynowa i bezbolesna. A aby uciec przed próchnicą i innymi chorobami zębów, przestrzegaj też podstawowych zasad higieny jamy ustnej.