Jak opiekować się osobą, która ma alzheimera?

Jak opiekować się osobą, która ma alzheimera?

Gdy bliska osoba zachoruje na alzheimera, trzeba umieć się nią zaopiekować. Choroba utrudnia funkcjonowanie nie tylko osobie chorej, lecz także wszystkim osobom z otoczenia. Dlatego warto wiedzieć, jak prawidłowo zająć się osobą, która cierpi na powyższą chorobę. Alzheimer wymusza konieczność pozostania w domu, dlatego konieczne jest stworzenie dobrych warunków w poszczególnych pomieszczeniach. Poniżej przedstawiamy wskazówki w kontekście pomieszczeń, pełniących różne funkcje.

Jak dostosować kuchnię do osoby chorej na alzheimera?

Osoby cierpiące na chorobę alzheimera lubią przesiadywać w kuchni. Na początku chorzy są w stanie przygotowywać sobie posiłki, a także zmywać naczynia. Niestety wraz z postępem choroby takie czynności nie są już możliwe do wykonywania. Dlatego warto pomyśleć, jak przygotować kuchnię, tak aby choremu lepiej się funkcjonowało w takim pomieszczeniu. W kuchni zazwyczaj jest dostęp do kuchenki gazowej lub innego źródła energii. Wszelkie urządzenia należy zabezpieczyć, tak aby uchronić chorego przed nieświadomym uwolnieniem gazu. Podobny zabieg warto dokonać, gdy kuchenka jest na energię elektryczną. Jeśli w mieszkaniu nie ma jeszcze czujników dymu, to koniecznie je zamontuj. Jeśli na ten moment w kuchni chorego występuje tradycyjny czajnik z gwizdkiem to jak najszybciej, warto wymienić go na elektryczny. Osoby z alzheimerem mają problemy z pamięcią, więc wymiana sprzętu uchroni przed powstaniem pożaru.

Jak dostosować ubranie do osoby chorej na alzheimera?

Osoba chora musi mieć dostosowane ubranie. W zaawansowanym stadium osoba chora ma problemy z zakładaniem ubrań lub chętnie je zdejmuje. Aby ułatwić funkcjonowanie, warto kupić śpiochy. Alzheimer wywołuje nieprzewidywalne zachowania, dlatego dobrze jest wszyć rzepy w ubraniach, aby ułatwić proces ubierania się i oznaczyć szuflady z poszczególnymi rodzajami odzieży.

Jak dostosować łazienkę do osoby chorej na Alzheimera?

W łazience jest dużo gniazdek. Warto je zabezpieczyć, montując specjalne zatyczki. Dzięki temu osoba chora nie włączy sama suszarki czy pralki. Kosmetyki i wszelkie przybory pielęgnacyjne powinny być pod kluczem, tak aby osoba nie próbowała ich zjeść lub wypić. Do takich sytuacji często dochodzi, jeśli osoba chora nie ma już kontaktu z rzeczywistością. Łazienka powinna być pozbawiona również szklanki i naczynia. Dzięki temu unikniemy ryzyka skaleczenia się przez osobę chorą. Jeśli w łazience temperatura wody jest regulowana za pomocą baterii, to warto ustawić optymalną temperaturę. Osoba chora na alzheimera nie pamięta o podstawowych zasadach higieny, więc opiekun musi stale monitorować czystość.