Jak wspierać dziecko z problemami?

Większość dzieci dobrze odnajduje się w środowisku. Jednak czasami są przypadki, kiedy nasza pociecha źle znosi zmiany lub kontakt z rówieśnikami. Musimy wtedy otoczyć ją wsparciem.

Jak wspierać dziecko z problemami?

Większość dzieci dobrze odnajduje się w środowisku. Jednak czasami są przypadki, kiedy nasza pociecha źle znosi zmiany lub kontakt z rówieśnikami. Musimy wtedy otoczyć ją wsparciem. Kiedy to nie wystarcza, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, który podpowie jak radzić sobie z trudnościami.

Pierwsze kontakty z rówieśnikami

Pierwsze kontakty z dziećmi w tym samym wieku powinny być miłym i dobrze wspominanym przeżyciem. Mają miejsce na podwórku, a czasem w przedszkolu lub szkole. Im wcześniej zaczniemy socjalizację maleństwa, tym lepiej. Szybko przywyknie ono do poznawania nowych osób i zacznie być ciekawe nowych doświadczeń. Stąd otworem stoją przed nim cudowne momenty, wspólna zabawa, wycieczki, czy zaproszenia urodzinowe. Warszawa jest miastem, w którym na takie integracyjne aktywności kładziony jest duży nacisk.

Gdy zauważysz problemy

Co jednak w sytuacji, w której zauważysz, że dziecko nie odnajduje się w nowej rzeczywistości? Zasięgnij porady kogoś doświadczonego i znającego specyfikę dziecięcego widzenia świata. Wyszukując w internecie hasła jak "psycholog dziecięcy Kraków", odnajdziesz najczęściej polecanych fachowców w danym mieście. Z porady lub terapii możesz skorzystać zarówno w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, jak i prywatnie w poradni lub gabinecie. Te ostatnie są dużo cieplejsze i przyjazne dla dziecka.

Kiedy zgłosić się po pomoc?

Po pomoc pedagoga lub psychologa warto sięgnąć zawsze wtedy, gdy w zachowaniu dziecka coś Cię zaniepokoi. Maluch może być wycofany, niespokojny. Czasem staje się agresywny, gdy nie może sobie poradzić z sytuacją. Często występującym objawem są problemy z mową. Dziecko może zacząć seplenić, jąkać się lub całkiem przestać mówić. Leczenie mutyzmu wtórnego to trudny i długi proces. Tego typu zaburzenie zazwyczaj jest efektem większej traumy.

W ramach terapii dziecko zmierzy się z przyczyną problemu, nauczy się radzić sobie w sytuacjach, które mają na niego negatywny wpływ i powoli zacznie odzyskiwać witalność. Dobry psycholog pomoże mu wyrażać swoje emocje w zdrowy sposób i radzić sobie w trudnych chwilach lub prosić o pomoc. Najważniejsze jednak, aby rodzic zareagował na niepokojące objawy odpowiednio wcześnie i nie pozwolił im się pogłębiać. Wtedy terapia będzie krótsza i przyniesie najlepsze efekty.