MIÓD GRYCZANY CZY MIÓD Z WIŚNIĄ? – DLA KAŻDEGO COŚ DOBREGO

MIÓD GRYCZANY CZY MIÓD Z WIŚNIĄ? – DLA KAŻDEGO COŚ DOBREGO

Choć na pierwszy rzut oka miody nie różnią się od siebie, w rzeczywistości pod względem smaku i właściwości trudno czasem wybrać ten odpowiedni. Który jest najlepszy? Który zakupić na prezent? Wszystko zależy od osobistych preferencji każdego miodowego miłośnika.

PRESTIŻOWY MIÓD LIPOWY

Miód lipowy, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z pyłków kwiatów lipy. Jego właściwości podobne są do tych, które charakteryzują lecznicze napary lipowe – miód lipowy korzystnie wpływa na dolegliwości górnych dróg oddechowych; sprzyja, na przykład, alergikom i pomaga w walce z dusznością i uczuciem zatkanego nosa. Uważany jest również za miód „prestiżowy”, ponieważ w niektórych rejonach Polski dość trudno znaleźć większe skupiska lipy. To dlatego właśnie ten gatunek najczęściej wybierany jest na prezent.

SZLACHETNY MIÓD MNISZKOWY

Jeżeli szukamy miodu o wyjątkowo leczniczych właściwościach, powinniśmy wziąć pod uwagę właśnie miód mniszkowy. Produkuje się go z popularnego mniszka lekarskiego, czyli tak zwanego „dmuchawca”. To źródło białka oraz witamin B2 i C. Dzięki temu stosowany jest głównie w leczeniu chorób dróg żółciowych – miód mniszkowy wspomaga trawienie i łagodzi nadkwasotę, a także wspomaga leczenie kamicy nerkowej dzięki właściwościom moczopędnym.

MIÓD AKACJOWY – NAJLEPSZY NA BEZSENNOŚĆ

Łatwo można go rozpoznać po bardzo jasnej (jasnosłomkowej) barwie, a jego zapach i smak są niezwykle łagodne. Właściwości miód akacjowy ma podobne – delikatnie wycisza, potrafi łagodnie uśmierzyć niepokój wewnętrzny czy stres, a także ułatwia zasypianie, wzmacniając wyczerpany organizm. Osobom, które mają problemy z zasypianiem, poleca się codzienną szklankę naparu z melisy i z miodem akacjowym wypitą dwie godziny przed snem. Miód akacjowy jako suplement codziennej diety polecany jest wszystkim, którzy mierzą się ze zwiększoną aktywnością fizyczną i psychiczną, również sportowcom.

DLA ZAPRACOWANYCH? MIÓD SPADZIOWY

Ten rodzaj miodu zdecydowanie różni się od wszystkich innych. Przede wszystkim nie powstaje z nektaru kwiatów. Spadź to nic innego jak zebrana z liści drzew wydzielina mszyc i czerwców. Żerują one jedynie w najczystszych lasach, dzięki temu miód spadziowy charakteryzuje zapach igliwia i żywicy. Jako że nie ma w nim nektaru kwiatów, jako jedyny w swoim składzie zawiera srebro, cynę, a także aminokwasy. Najczęściej polecany jest jako suplement diety w przypadku anemii oraz dla osób pracujących w szkodliwych warunkach lub pracujących przy komputerze.

MIÓD Z WIŚNIĄ CZY MALINĄ? ODMIANY OWOCOWE

Miody z owocami to najlepszy wybór dla tych, którzy nie przepadają za tradycjonalizmem, a także za charakterystycznym miodowym zapachem. Bardzo lubiany jest przez rodziców, którzy chcą przekonać do miodu swoje dzieci. Odmiany owocowe nie posiadają silnego zapachu miodu, dzięki czemu wykorzystuje się je w przemyśle spożywczym głównie jako dodatek. Miód z wiśnią idealnie sprawdza się jako syrop do kawy, a miód z maliną świetnie uzupełni białe naturalne jogurty czy płatki śniadaniowe. Żurawina czy porzeczka sprawdzą się natomiast w miodzie wykorzystanym w lecznictwie jako „ulepszacz” smaku – nie każdy lubi herbatę miętową czy z zielonej pokrzywy, ale herbata ziołowa z miodem z porzeczki brzmi już nieco bardziej zachęcająco, prawda?

OSTATNI ZE WSPANIAŁYCH – MIÓD GRYCZANY

To najpóźniejszy z miodów tak zwanych „późniejszych”, czyli zbieranych dopiero pod koniec sezonu miodnego – zbiera się go dopiero pod koniec lipca. To miód, który najłatwiej odróżnić od innych dzięki swojej ciemnobrązowej barwie i specyficznym, ostrym zapachu. To przez ten zapach i smak miód gryczany najczęściej wykorzystuje się w cukiernictwie, jako dodatek do świątecznych pierników i ciast. Bogaty jest głównie w żelazo, i to odmianę w pełni wchłanianą, dlatego długotrwałe spożywanie go poprawia wzrok i słuch oraz wspomaga koncentrację.

A więc który z nich jest najlepszy? Miód owocowy, kwiatowy czy miód spadziowy? Tak naprawdę ciężko jest czasem wybrać ten jeden. Na szczęście większość pasiek oferuje w swoich sklepach zestawy łączone w mniejszych słoiczkach w formie próbek, by nie ograniczać siebie lub osób, które chcemy dopiero wprowadzić w miodowy świat. Na pewno warto spróbować każdego rodzaju, by poznać swoje preferencje i uzupełniać dietę w różnego rodzaju suplementy miodne, nie tylko skupiając się na jednym, sprawdzonym składzie.