Miód kremowany – po co kremuje się miód?

Miód kremowany – po co kremuje się miód?

Miód, nazywany „płynnym złotem”, ma nie tylko cudowne właściwości wykorzystywane w przemyśle medycznym czy kosmetycznym. To przede wszystkim smaczny dodatek do naszej diety. Coraz częściej można go spotkać w sklepach pod postacią kremu. Dlaczego?

Miód kremowany a tradycyjny

Miód jest produktem długoterminowym, nie psuje się szybko i nie traci swoich właściwości zdrowotnych ani walorów smakowych. To coraz bardziej popularny produkt – miodziki, na przykład, wręczane w podziękowaniu gościom weselnym zamiast alkoholu stały się tradycją niektórych polskich wesel. Miód można wykorzystać w domu na wiele sposobów, jednak w przypadku dodawania go do produktów spożywczych czas może mu nie służyć.

Naturalny miód pszczeli pod wpływem czasu zmienia swoją płynną konsystencję w stałą. Wtedy też miód staje się nieco ziarnisty, a jego grudki są twarde. Niektórym z mogą przeszkadzać w konsumpcji. Miód kremowany natomiast ma postać kremu – łatwego w nabieraniu łyżką i do rozsmarowania, na przykład, na chlebie. Konsystencją może przypominać masło orzechowe i z czasem się to nie zmienia.

Dla kogo miód kremowany?

Przede wszystkim dla dzieci. Lepka i nieprzyjemna konsystencja miodu długo stojącego na półce często im przeszkadza i zniechęca do regularnego spożycia. Kremowanie miodu pozwala cieszyć się walorami smakowymi i zdrowotnymi, unikając tych nieprzyjemności. Miód kremowany dobrze postawić na stole w czasie domowych imprez i spotkań towarzyskich.

Warto wiedzieć, że miód w czasie procesu kremowania na ciepło nie traci żadnych właściwości, więc nadal wspierać będzie nasze zdrowe odżywianie. Ponadto miód kremowany nie wymaga od nas roztapiania go w warunkach domowych, co obniżyłoby jego jakość. Nie zostawia trwałych plam na odzieży, nie lepi się nieprzyjemnie oraz nie ścina na chlebie ani nie spływa, przez co nałożona warstwa jest wygląda zdecydowanie atrakcyjniej.

Miody kremowane wciąż są dość trudno dostępne na rynku, oferowane są przez nieliczne pasieki. Najczęściej na rynku dostać można miód kremowany rzepakowy, jednak z czasem zapewne pozostałe rodzaje również staną się popularniejsze. Warto wypatrywać ich w sklepach.