Naturalnie w kuchni i łazience – sposoby na zero waste

Naturalnie w kuchni i łazience – sposoby na zero waste

Zastanawiasz się, czy styl życia zero waste jest dla Ciebie i czy naprawdę wymaga wielu wyrzeczeń? Spróbuj podjąć wyzwanie małymi kroczkami, dbając o środowisko wokół siebie, we własnym gospodarstwie domowym. Jak? Już podpowiadamy!

Zero waste w kuchni

Zero waste to, w dosłownym tłumaczeniu: „brak śmieci” albo „brak marnowania”. To styl życia, którego motywem przewodnim są sposoby, by generować jak najmniej odpadów, dzięki czemu zmniejsza się ilość odpadów w środowisku, w którym żyjemy. Na szczęście, współcześnie prawie każdy sklep z ekologiczną żywnością korzysta z opakowań biodegradowalnych lub ulegających recyklingu, nie musimy więc przynosić już aż tyle plastiku do domu, jednak nie da się wykluczyć go zewsząd, na przykład z supermarketów i popularnych sieciówek.

Na pierwszy rzut oka dość niekomfortowym może wydawać się wprowadzenie zmian w naszym życiu – chodzenie na zakupy z własną torbą, zrezygnowanie z darmowych jednorazówek, zakupy droższych produktów przechowywanych w zdrowym dla środowiska opakowaniu… Nie musimy jednak robić wszystkiego naraz! Faktycznie, warto zacząć od kuchni, bo to tam generujemy najwięcej śmieci w domu. Przetrzymujmy żywność w pojemnikach wielokrotnego użytku, zamiast w woreczkach foliowych (również tak zamrażajmy produkty). Przechowujmy przetwory i własne mikstury – na przykład zdrowy miód z czosnkiem – w słoikach, a mleko – w szklanej butelce. Korzystajmy z papierowych słomek, dobrze jest również zainwestować w drewniany chlebak.

Zero waste w łazience

Gdy zmniejszymy produkcję opadów w kuchni, czas przyjrzeć się, jak wygląda sytuacja w łazience. To drugie po kuchni pomieszczenie gospodarstwa domowego, w którym zalegać mogą nam nienaturalne, niezdrowe, pełne chemii produkty umieszczone w plastikowych pojemniczkach. Mydło w płynie, szampony, maski, żele, naturalne peelingi, a nawet naturalne dezodoranty w kremie przetrzymywać możemy w słoiczkach. Mydła standardowe, pasty do zębów czy maseczki – w papierowych kartonikach bądź opakowaniach przetwarzalnych. Prawdziwym hitem są bambusowe szczoteczki do zębów oraz pędzle do makijażu.

Produkty pakowane z uwzględnieniem zasad zero waste są droższe, ale ich opakowania można wykorzystać wielokrotnie, również do samodzielnie wykonanych przetworów, kosmetyków, a nawet środków czystości. Pamiętaj o metodzie małych kroczków! Nie musisz wprowadzać wszystkich zmian naraz ani zmieniać wszystkich swoich przyzwyczajeń.

Powodzenia!