Regularne wizyty u ginekologa – dlaczego są takie ważne?

Regularne wizyty u ginekologa – dlaczego są takie ważne?

Według badań wynika, że ponad 3 miliony Polek chodzi do ginekologa rzadziej niż raz w roku lub wcale, a 40 procent z nich nie widzi takiej potrzeby. Dlaczego tak ważne jest, by badać się regularnie?

Zdrowie intymne to podstawa

Pomimo że mamy XXI wiek i wizyta u ginekologa dla kobiet powinna być codziennością, to wciąż dla wielu z pań to niestety temat tabu. Dzieje się tak za sprawą, że badania lekarskie nie są zwykle niczym przyjemnym, niestety musimy się rozebrać przed obcą nam osobą i to powoduje często, że czujemy się niekomfortowo. Jednak powinnyśmy przełamać lęk i co najmniej raz w roku, jeśli nic nam nie dolega wykonać badania kontrolne. Dlaczego jeszcze warto wybrać się do ginekologa?

Lekarz ginekolog pomoże również zabezpieczyć się przed niechcianą ciążą – antykoncepcja bez hormonów dla wielu z kobiet jest lepszym rozwiązaniem niż tabletki antykoncepcyjne, które mogą powodować złe samopoczucie i wahania nastroju.

Badania szyjki macicy

Regularne wykonywanie badań jest bardzo ważne. Jednym z podstawowych badań jest chociażby badanie szyjki macicy. Do ich wykonania lekarz używa wziernik ginekologiczny i to właśnie jego kobiety boją się najczęściej. Badanie nie należy co prawna do najprzyjemniejszych, ale dzięki niemu można stwierdzić czy pacjentka ma torbiele, nadżerki, guzki, owrzodzenia czy pęknięcia w obrębie pochwy. Takie badania z użyciem wziernika pozwolą również pobranie lekarzowi wymazu do badania cytologicznego.

Jakie inne badanie powinno wykonywać się regularnie?

Nie tylko wizyta u ginekologa powinna odbywać się regularnie, istnieje szereg badań równie ważnych, których nie powinnyśmy lekceważyć. Na liście powinna znaleźć się morfologia krwi, dzięki której sprawdzimy ogólną kondycję organizmu. Gdy mamy problemy z układem krążenia lub nabytą wadę serca – kardiolog Wrocław przeprowadzi szczególną diagnostykę, ustali leczenie i wesprze pacjenta w czasie rehabilitacji.

Kolejnym z badań jest badanie ogólne moczu, powinno być wykonywane profilaktycznie raz na dwa, trzy lata. Dostarcza ono wielu informacji na temat stanu organizmu. To jedno z najczęściej realizowanych badań laboratoryjnych. Duże znaczenie w diagnostyce mają również badania określane jako próby wątrobowe. Dzięki nim ocenimy stan naszej wątroby oraz pozwolą na szybką diagnostykę jej chorób czy stanu uszkodzenia. Badania tarczycy szczególnie istotne są u kobiet. Chora tarczyca jest często problemem innych chorób jak nadwaga lub niedowaga, dlatego warto ją przebadać.

Istnieje szereg badań, które powinniśmy wykonywać co najmniej raz do roku, dlatego najlepiej udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zgłębi naszą wiedzę w tym temacie i wypisze niezbędne skierowanie.