Zamiast się leczyć – zapobiegaj!

Zamiast się leczyć – zapobiegaj!

Profilaktyka zdrowotna to bardzo ważny element życia codziennego. Jak jednak wdrażać zdrowe nawyki w nasze życie? Czy wymaga to naprawdę wielu wyrzeczeń i zajmuje sporo czasu? Wszystko zależy od naszego podejścia.

Profilaktyka od małego

Wdrażanie zdrowych nawyków powinno zależeć przede wszystkim od rodziców. To w ich rękach znajduje się zdrowie dzieci, przyzwyczajanie do zdrowej diety i dbanie o podstawy higieny. Liczą się nie tylko suplementy (na przykład Colostrum – kapsułki), ale również wdrażanie nawyków związanych z regularnym myciem dłoni (szczególnie po skorzystaniu z toalety) czy mycie zębów dwa razy dziennie. Ważne jest zachęcanie dziecka do aktywności fizycznej i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Wszystko to jest składowymi, które wdrożone jako przyzwyczajenia staną się rutyną, a więc w dorosłości nie będziemy traktować ich jak nieprzyjemny obowiązek, coś nowego. Nie będzie wymagało od nas wyrzeczeń i nie zwrócimy uwagi, że zajmuje nasz czas.

Naturalne kosmetyki i odpowiednia dieta

Choć naturalne kosmetyki i zdrowa eko-żywność wydają się droższe od chemicznych i przetwarzanych zamienników, tak naprawdę jesteśmy w stanie wiele na nich zaoszczędzić. Mniejsze jest prawdopodobieństwo, że zdrowe produkty wywołają u nas reakcje alergiczne, do tego dzięki żywności pozbawionej sztucznych cukrów zadbamy chociażby o nasze zęby. Pieniądze, które wydalibyśmy na gabinet stomatologiczny Gdańsk, mogą bezpiecznie zostać w portfelu. Oczywiście, regularne odwiedzanie dentysty to również jeden ze zdrowych nawyków, jednak znacznie tańsze są wizyty kontrolne lub okazjonalne redukowanie kamienia niż uzupełnianie płytki czy zabiegi typowo lecznicze, na przykład leczenie kanałowe.

Wszystko jest dla ludzi – również jedzenie typu fast food i przyjemnie pachnące, nawilżające kosmetyki zawierające parabeny. Powinniśmy jednak mieć świadomość, że długie korzystanie z takich rarytasów nie wpłynie pozytywnie na nasze zdrowie. Profilaktycznie powinniśmy od małego wypełniać dietę warzywami, a zamiast słodyczy polecamy miód lipowy czy owoce deserowe. Dobrze jest dbać o cerę dzięki kosmetykom naturalnym, pozbawionym szczególnie alkoholu, który wysusza. Miód czy mleko migdałowe możemy wykorzystać w codziennej pielęgnacji skóry i włosów, z cukru trzcinowego samodzielnie wykonać możemy peeling, a włosy w dniu wolnym od pracy wychodzącej, naolejować możemy olejem lnianym tłoczonym na zimno.

Takie nawyki nietrudno wdrożyć, mając na celu zdrowie naszej skóry i włosów, poza tym efekty, które uzyskamy, motywować nas będą do dalszej pracy – dokładnie tak jak efekty, które zaobserwować możemy po regularnych ćwiczeniach na siłowni.